Hakkımızda

Merhaba, Galatasaray Üniversitesi İşletme Araştırma Merkezi, Perakende Araştırmaları Çalışma Grubunun web sitesine hoş geldiniz.

2020 yılında pandemiye denk gelen Galatasaray Üniversitesi İşletme Doktora Programının Stratejik Perakende Yönetimi dersinde biraz gürültülü, çokça sorgulayıcı ve bir o kadar da çalışkan doktora öğrencilerimle “Bilim kimin içindir?“ diye sorarken bulduk kendimizi.

Dünya genelinde durmadan üretilen bir bilgi var ama işletmeler el yordamıyla öğrenmeye çalışıyorlar. Sosyal bilimlerde, özellikle işletme alanında, bilgiyi üreten (akademi) ve bilgiyi kullanan (işletmeler) arasındaki uzaklık çok fazla. Dünya genelinde üniversite-sektör işbirlikleri çok düşük. Ortaya çıkartılan fakat kullanılmadığı için kaybolan bir enerji -iç görü, öngörü, deneyim, bilgi- var.

Bu sorgulamalar bizi bu konuda değer üretmek isteyen bir gruba dönüştürdü. Misyonumuz bilgi üretmenin yanı sıra bilgiyi daha görünür kılmak ve bu temelde bir fark yaratmak. Bu alanda çalışan, güncel ve farklı bir perspektif edinmek isteyen herkesi de bekliyoruz.

Prof.Dr. Ulun Akturan, Dilara Erşen, Fatoş Bilgin, Deniz Kuter