NFT: Perakendecilikte İnovasyon Fırsatları

2021 yılının belki de en çok konuşulan konusu NFT’lerdi. 

Kısaca özetlemek gerekirse, NFT’ler “Non-Fungible Token”, yani “Değiştirilemez  Jeton”, kripto paralar gibi blok zinciri teknolojisine dayanıyor ve dijital olarak  yaratılabilecek her şey olabiliyor. NFT’lerin kripto paralardan en büyük farkı ise, her  birinin tamamen benzersiz olmaları. Her NFT, %100 benzersizlik özelliği taşıyor.  Kısaca, bir NFT ile başka bir NFT değiştirmek isterseniz, tamamen başka bir dijital  varlık elde edersiniz. NFT’ler bir bakıma bu dijital varlıkların orijinalliği, özgünlüğü ve  sahipliğini gösteren sertifikalar. Bir çeşit koleksiyon öğeleri olarak da düşünebilirsiniz.  

Chainalysis’in son raporuna göre, bu yıl NFT işlemlerinin %80’ini, $10,000’dan daha az  harcama yapan perakende alıcılar oluşturmuş. 

NFT’ler, sanat, eğlence, moda, güzellik ve perakende sektörlerine yeni bir inovasyon  fırsatı getiriyor.  

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ilk tweeti NFT olarak $2.9 milyona satıldı. 7 kez  Superbowl şampiyonu Tom Brady, spor, eğlence, moda ve pop kültürün en büyük  isimlerini bir araya getirerek birbirinden farklı NFT’ler üretecek Autograph şirketinin  kurucu üyesi oldu. Dünyanın en büyük sinema zincirlerinden AMC, yeni Spider-Man  filmi için açılış bileti alan kişilere özel 86,000 Spider-Man NFT’leri verileceğini açıkladı.  2019 yılında Nike, fiziksel bir ayakkabıyı satın alınca NFT’sini de alabildiğin  CryptoKicks teknolojisinin patentini aldı. 

NFT’ler özellikle lüks sektörünü başka bir boyuta taşıyacak. 

NFT’ler artık lüks ürünlere farklı bir ayrıcalık boyutu katıyor: müşterilere tamamen  onlara özel, eşi benzeri olmayan bir ürün vaadi.

Fiziksel ürünlerle NFT’ler eşleştirilerek, tüketiciler artık tamamen, benzersiz bir şekilde  onlara ait fiziksel ürünlere sahip olabilecek. Tüketiciler bu şekilde bir ürünün  özgünlüğünü ve değerini kanıtlayabilecek. Bu özellik sayesinde, lüks markalar  ürünlerini sahte ürünlerden koruyabilecek ve müşterilerine bambaşka bir seviyede  kişiselleştirme tanıyabilecekler. 

2022 yılında, NFT’lerin perakendeciliği ve diğer sektörleri nasıl şekillendireceğine tanık  olacağız. Gucci’nin sanal ayakkabılar satmaya başlaması, Louis Vuitton’un 200. yılına  özel çıkardığı mobil oyuna NFT’ler işlemesi, bu teknolojinin getireceği sınırsız  fırsatların sadece ilk sinyalleri.  

Deniz

Paylaş