“Pop-up” Mağazacılık

“Pop-up”, aniden, beklenmedik bir anda beliren anlamına gelen İngilizce bir kelime. Bizde kelime olarak kullanımı, aniden açılan pencerelerle bilgisayar ekranımızda birdenbire beliren internet reklamlarından dolayı başlıyor. Ancak pop-up sadece internet reklamları için kullanılan bir terim değil. 

2004 yılında Japon markası Comme Des Garçons Berlin’de geçici bir mağaza açıyor. Sonrasında Amerikan ve İngiliz perakendecilerin bu akımı takip etmesiyle geçici mağazacılık ya da şimdilerde daha çok kullanılan adıyla pop-up mağazacılık ortaya çıkıyor. 2000’lerin başında pop-up mağazalar bir tür gerilla pazarlama aracı olarak tanımlanıyor. 

Zamanla sosyal medya moda fenomenlerinin ortaya çıkması, takipçilerin oluşması, sosyal medya üzerinden satış duyurularının yapılması ile pop-up mağazaların yaygınlaştığını görüyoruz. Bir hafta-10 gün süre ile açılan ve sonrasında kapanan mağazalara tanıklık ediyoruz. Pop-up mağazacılık Türkiye’ de henüz Amerika’daki kadar yaygın bir perakende stratejisi değil. Bizde daha çok yazın tatil bölgelerinde bir ya da birkaç aylık açılan pop-up mağaza olarak değerlendirebileceğimiz mağazalar var.

Pop-up mağazacılık her ne kadar moda sektöründe başlamış olsa da şimdilerde sadece moda sektörü ile de sınırlı değil. Mayıs ayı içerisinde dünyanın en iyi restoranları arasında sayılan Noma (Danimarka), Brooklyn de sadece 5 geceliğine bir pop-up mağaza açacak. Bu mağazada sadece 50 “şanslı” kişinin yemek yemesi bekleniyor… 

Pop-up mağazalar, geleneksel perakendecilikten daha farklı olarak, özgün bir tecrübe sunuyor. Bu açıdan da tüketicilerden talep görüyor. Pop-up mağazacılığı hem yeni başlayan perakendeciler hem de hali hazırda uzun yıllardır faaliyet gösteren perakendeciler kullanabilir. 

Yeni başlayan perakendeciler; müşterilerini tanımak, ürün hattını test etmek, bilinirliklerini artırmak, fısıltı (buzz) başlatmak amacıyla pop-up mağazacılığı deneyebilirler. Pazarda yerleşik bulunan perakendeciler ise, dikkat çekmek, iletişim kurmak, özgün bir deneyim yaratmak amacıyla pop-up mağaza açabilirler. 

Pop-up mağazacılık perakendeciler için de farklı bir deneyim olabilir. Ne dersiniz?

Ulun 

Paylaş